Cuma, Aralık 1, 2023
Ana SayfaSiyasetRus paralı asker grubu Wagner, Bakhmut'tan ayrılmaktan vazgeçti

Rus paralı asker grubu Wagner, Bakhmut’tan ayrılmaktan vazgeçti

Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşta aktif rol alan ve mühimmat eksikliği nedeniyle Bakhmut’tan çekilme tehdidinde bulunan Rus paralı asker grubu Wagner’in isteği yerine getirildi.

Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, yaptığı yeni açıklamada Rus ordusunun cephedeki birliklere mühimmat desteğini artıracağını söyledi. Prigojin, “Bu gece savaşmamız için emir aldık. Saldırılara devam etemiz için gerekli olan mühimmat ve silah desteğinin sağlanacağına söz verildi” diye konuştu.

“ORTAK OPERASYONLAR DEVAM EDECEK”

İlerleyişlerinin sürdüğünü ve mühimmat beklediklerini kaydeden Prigojin, Wagner’in savaşın bir parçası olduğunu hatırlatarak Rus ordusu ile ortak operasyonların devam edeceğini ifade etti.

Bakhmut kentindeki son durum hakkında da bilgi veren Prigojin, “Bugün itibarıyla kentin topraklarının yüzde 95’i bizim kontrolümüzde. Geri kalan yüzde 5’lik kısım, özel askeri operasyonlar açısından bir önem taşımıyor” ifadelerini kullandı.

BAKHMUT’TAN ÇEKİLMEKLE TEHDİT ETMİŞTİ

Wagner’in kurucusu Prigojin geçen hafta yaptığı açıklamada, mühimmat yetersizliği nedeniyle Rusya Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’nı eleştirmiş, 10 Mayıs’ta kritik noktadaki Bakhmut kentinden çekileceklerini duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığından konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler